Mimarlar Odası Adana Şubesi
img
Kentsel dönüşümler rant amaçlı yapılıyor...
17.01.2017

Kentsel dönüşümler rant amaçlı yapılıyor...

img

 

 Kentsel dönüşümler rant amaçlı yapılıyor

 
 

Kentsel dönüşümler rant amaçlı yapılıyorKentsel Dönüşüm çalışmaları tüm hızla sürerken, sadece rant amaçlı düşünülmesi gelecekle ilgili yeni problemlerin sinyalini veriyor .2017-01-17

 


 

HABER:İNCİ YILMAZTÜRK

KENTSEL DÖNÜŞÜM FURYASI 

Kentsel Dönüşüm nasıl olmalı, nerelere yapılmalı? Şu an yurdun dört bir yanında alabildiğine süren bina yenilenmesi çalışmaları Kentsel Dönüşüm olarak adlandırılabilir mi ? Bütün bu dönüşümler kent estetiğine hangi ölçülerde uygun? Bu sorular çoğaltılabilir ancak görünen o ki, çalışmalardan bazı hak sahipleri bir hayli memnun, bazıları ise karşı. Peki bunun orta noktası nedir, vatandaşlar neler yapabilir. Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün’le Adana’daki dönüşüm çalışmalarını irdeledik.

MİMARLAR ODASI TAKİP EDİYOR 

Adana’da alabildiğine bir hızla süren Kentsel Dönüşüm çalışmaları yakından takip ediliyor. Çok sayıda yeni müteahhitin yanı sıra yıllardır inşaat sektöründe var olan firmalar da dönüşüm inşaatlarına sıcak bakıyor. Uzmanlara göre bunun temel nedeni, boş arsaların az olması. Adana Mimarlar Odası da, gelişmeleri yakından takip ediyor, ellerinden geldiği kadar uyarılarda bulunuyor. Şube Başkanı Ozan Tüzün, Kentsel Dönüşüm çalışmalarını Parsel, mahalle ve kent ölçeği olmak üzere  üç aşamada değerlendirdiklerini belirtti. 

KENT SORUNLARI  ARTABİLİR 

Oda bünyesindeki mimarlardan oluşan komisyonların 6 aydır çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Ozan Tüzün,”Yapı Fuarında bu çalışmalarla ilgili bir panel hazırlıkları olduğunu ifade etti. Başkan Tüzün, Parsellerin ve yapıların dönüşmesinin yanı sıra bir de belediyelerin yaptığı mahalle ölçeğindeki kentsel dönüşüm düzenlemeleri olduğunu hatırlattı. Şu an yapılan binaların kent yaşamı açısından bir rahatlık değil aksine daha fazla sorun bindireceğini düşündüklerini kaydeden Tüzün, kentsel dönüşüm aslında biraz da boşluklar yaratmaktır. Ancak şu anda öyle bir şey yok” dedi. 

 DÖNÜŞÜMLER AMACA UYGUN DEĞİL 

“Kentsel dönüşümler esnasında vatandaşın nefes alabileceği alanlar nasıl oluşturulacak bunlara da bakmak lazım” diyen Ozan Tüzün, “Binalar  yıkılıp yenileri yapılıyor. Ve buralar çok değerli oluyor. Aslında olmaması lazım,bu rakamlar mutlaka aşağıya düşecektir. Yeniden kentsel dönüşüm yapılacak bölgeler yaratılıyor” dedi. Araç koyacak yer yok, çocuklar nerede oynayacak, su ihtiyacı altyapı ihtiyacı nasıl karşılanacak? “ sorularını yönelten Ozan  Tüzün, “Nüfusun iki katına çıktığı bölgelerdeki altyapı düzenlemesi uygun mu, ya da ne kadar kaldırabilir ? Biz bu iş 3 yıl sonra biter sanıyorduk ama halen devam ediyor” diye konuştu. 

KENT BÜTÜNLÜĞÜ BOZULMASIN 

Kent bütünlüğünü ret etmenin soruları da beraberinde getirdiği uyarısında bulunan Ozan Tüzün,” Plan bütünlüğünün bozulmadan yapılması lazım. Planlar kentin ve insanların geleceğiyle ilgili bilgi verir. Bu palının dışında  işler yapılırsa ana temadan kopulur.işlerlik ortadan kalkar” dedi. Sağlıklı şartları taşımayan yapıların dönüştürülmesine karşı çıkmalarını mümkün olmadığına da işaret eden Tüzün, “Yeni standartlarla bu yapıların çoğu çürüğe çıktı. Bu nedenle buna karşı çıkılamıyor. Bir depremde bu eski binalar yıkılabilir. Bu çalışmaların tek faydası sağlam yapı kazandırılması diyebiliriz.” görüşünü savundu. 

YEŞİL ALANLAR HERKESİN HAKKI 

Kentlerde oluşturulacak boş ve yeşil alanlarda herkesin hakkının olduğunun altını çizen Tüzün, örnek olarak da Seyhan Nehri çevresini gösterdi. “Bir nehir akıyor, baraya bağlanan yıllar da var. Ama çevresinde kentsel dönüşüm yapılıyor. Avrupa’nın neresine gidersen git, bu tür yerler o kentin en pahalı yerleridir. Biz ne yapıyoruz nehir kenarlarına gelişi güzel binalar yapıyoruz.  Bu kıyılarda herkesin hakkı var.Orada oturanlara saygımız var ama  halk da oralardan faydalanabilsin, Büyükşehir’in Sheron’nun ilerisinde kentsel dönüşüm alanları var. Sen buraya bunu yaptın öteki de geldi başka bina yaptı. Peki arkada oturmalar buraya nasıl ulaşacaklar” eleştirisinde bulundu. 

 DOĞRU PLANLAMANIN ÖNEMİ 

“Cumhuriyet  döneminde Adana’da  Alman  vatandaşı bir  uzmanın planı uygulanmıştı. Stadyum Caddesi,Vali Yolu, Cumhuriyet Caddesi, Atatürk Caddesi, Gazipaşa. Hep bir plan dahilindeydi. Ana kurgu arka mahallelerin de  nehire ulaşmasını sağlayacak yeşil bantlar  oluşturmaktı. Hangisi var şimdi ? Bir tek Sanatçılar Parkı kaldı. Buralardan yaya akslarıyla ya da trafikle ulaşımlar sağlanıyordu. Kentsel Dönüşüm eylem planı hazırlanması, kıyıların kullanılması şart. Kentli haklarının ihlal edilmemesi lazım. Buralarda bu bölgelerde herkesin hakkı var. Bu da planla olur. Şu anda planlı bir yapılaşma olmuyor.”  

ALTYAPI EKSİKSE DÖNÜŞÜM OLABİLİYOR 

“Kentsel dönüşüm kararı alınması bundan sonra sadece sağlıklı konutlara yönelik değil. Artık idare alt yapı sorunu var derse, orası da Kentsel Dönüm alanına girebiliyor. Yönetmeliği değiştirip binalar yapılıyor. Bu bölgedeki kentsel dönüşümün, başka bir bölgeye faydası söz konusu mu? 150 kişi otururken 500 kişi oturacak. Altyapı nasıl karşılanacak? Bu bölgelerin yeniden kentsel dönüşüme gitme ihtimali var. Yaşamsal alanlar üretilemediğinden sıkıntılar oluşacak. Çözüm yolu buradaki yapı sahiplerinin de elini taşın altına koymasından geçiyor. Nasıl bir konut istediklerini tespit edecekler. Bir araya gelip projelendirilip ihaleye çıkacaklar. “ 

HAK SAHİPLERİ DİKKATLİ OLMALI 

“ Şu anda inşaatı durdurulmak zorunda kalınan binalar var.Haliyle hak sahipleri zor günler geçiriyor. Müteahhit yanlış hesapladım, yapamıyorum derse ne olacak, orada cenaze öyle duracak .Çok sayıda firmalar türedi. Çoğu ikinci, üçüncü kuşak müteahhitler. Oğul veya torunlar bunlar. Sadece kar marjı güdülüyor. Burada bir vizyon ortaya koyayım, farklı bir şey yapayım  diyeni biz duymadık da görmedik de. Yeşil alanlara,meydanlara,kentte yaşayan herkesin ulaşabilmesi lazım.Parsel bazında da biraz daha arsa sahiplerinin seçici olmaları gerekli. Nasıl bir alanda yaşacaklarını iyi tartsınlar.”