You must have Javascript enabled in order to use this site


Haber
18 Şubat 2017

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ADANA GERÇEĞİ PANELİ

img

6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un 2012 yılında yürürlüğe girmesiyle kent merkezlerindeki özellikle rantsal değeri yüksek olan apartmanların dönüştürülmesi müteahhitler için önemli bir kazanç fırsatı haline gelmiştir. Adana’da suni arsa ve imar problemleri yaratılarak kent merkezlerinin dönüşümü yerel yönetim politikası olarak da inşaat sektörü teşvik edilmektedir. Tüm bu süreçte yasa katalizör görevi görmüş ve süreci hızlandırmıştır.

İşin Kent, Müteahhit/Emlakçı ve Kat Maliki/Mülk Sahibi olmak üzere üç tarafı vardır.

Bu durumda kaçınılmaz olarak önce emlakçılar ardından da müteahhitler apartman sakinlerini kat karşılığı arsalarını almak üzerine ikna etmek için çaba sarf etmeye başladılar. Ancak Müteahhidin en büyük açmazı elde edeceği kara göre kat malikleri ile yapılması gereken anlaşmadır.

Aynı çabanın benzerini de içinde oturdukları evlerini dönüştürebilmek için riske girmek zorunda kalan kat malikleri; gelen teklifleri anlamaya çalışmakta, gösterilen projeleri ve kendilerine vaat edilenlerin gerçekliğini anlamaya çalışmakta, sayısız detay konuda koca bir yumağın ortasında sözleşme için doğru kararı vermeye uğraşmaktadır. Ancak çoğunlukla sonuçtan mutsuz olmaktadırlar. Sözleşmeden sonra ruhsat ve inşaat aşaması da apayrı sorun yumağını yine kat malikleri için içinden çıkılmaz bir problem yumağına dönüştürmektedir.

Kent için ise bu kadar büyük bir dönüşüm sürecinin kente katacağı değerlerin iyi değerlendirilmesi ve iyi planlanması, gelecek nesiller için fırsata dönüştürülmesinin yollarının açılması gerekmektedir. Bu konuda daha çok meslek odaları, sivil toplum, yerel yönetimler ve üniversitelere önemli görevler düşmektedir. Bu panelin amacı Kentsel dönüşüm sürecinde herkese rehber olmasıdır.

18.02.2017  Cumartesi günü gerçekleşecek olan panelimize katılımınızı bekliyoruz.

TMMOB MİMARLAR ODASI ADANA ŞUBESİ