You must have Javascript enabled in order to use this site


Haber
3 Nisan 2017

Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor SFMM Mimarlık sergisi Çukurova Üniversitesinde

img

Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) ve Koleksiyon Mobilya'nın uzun soluklu ortak çalışması 'Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor' sergileri ilk kez Adana'da sergilenecek.

SFMM / Erkut Şahinbaş, İzzet Fikirlier Mimarlık Bürosu mimari proje sergisi 03.04.2017-15.04.2017  tarihleri arasında  Çukurova Üniversitesi Mimarlık Bölümünde gerçekleşecektir.

SFMM "Şahinbaş – Fikirlier Mimarlık Bürosu" otuzbeş yılı aşkın bir süredir Ankara'da faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu sürede yurtiçi ve yurtdışında eğitim ve üniversite yapıları, oteller, ofis ve ticari yapılar, havaalanları ve toplu konut yerleşimleri ağırlıklı 200'ü aşkın binayı projelendirmiştir. Tasarım, projelendirme, planlama, fizibilite ve müşavirlik hizmetlerini vermektedir.

Erkut Şahinbaş, İstanbul'da doğdu. ODTÜ'de eğitim veren Jakko Kaikkonen ve J.O.Spreckhelsen İskandinav Mimarisi'ne ilgi duymasına neden oldu. 1960'da Ahti Korhonen-Eric Krakstorm (Helsinki) Mimarlık bürosunda; mezuniyetinden sonra ise 1961-1965 yıllarında, Halldor Gunlogsson-JornNielsen (Kopenhag) Mimarlık bürosunda çalıştı. Aynı dönemde, 1964'de Yüksek Lisans Derecesini aldığı Danimarka Kraliyet Akademisi'nde 1 yıl (1965) Profosör Jorgen Bo'nun asistanı olarak mimari tasarım derslerine girdi. 1966 yılında Türkiye'ye döndü ve 1975'e kadar ODTÜ Mimarlık Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak mimari tasarım dersleri verdi. 1968'de Mimarlık bürosunu kurduktan sonra kesintisiz olarak serbest mimarlık faaliyeti içinde oldu. 1996-1998'de Türk Serbest Mimarlar Derneğini'nin Başkanlığını yaptı. 1992'de Proje Dalı'nda, 1996'da Yapı Dalı'nda iki kez Mimarlar Odası'nın ULUSAL MİMARLIK ÖDÜLÜ'nü kazandı. 2001 yılında İstanbul Sabiha Gökçen Hava Terminali projesi ile Avrupa Çelik Birliği - ECCS ödülünü kazandı.

M.İzzet Fikirlier, Ankara'da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden 1983 yılında üstün başarı derecesi ile mezun oldu. 1982-83 yılları arasında O.Gürdoğan, S.A, (Cenova İsviçre) Mimari Proje Ofisi'nde çalıştı. Y.lisans derecesini Londra'da "University College, Bartlett School of Architecture" bölümünde, "İleri Düzey Mimari Araştırmalar" dersi ile 1985 yılında tamamladı. 1985-87 yılları arasında UCL'de doktora derslerine devam ederken, "Sir Denys Lasdun Peter Softley Associates" Londra ofisinde çalıştı. Daha sonra Türkiye'ye dönerek 1987-89 yılları arasında ODTÜ'de Mimari Proje Grubu ile ortak çalışmalarda bulundu. Aynı dönemde Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı Yönetim kurulu üyesi ve Genel Sekreterliğini görevini üstlendi. 1989 yılında Erkut Şahinbaş ile birlikte çalışmaya başladı. 1997 yılından itibaren çalışmalarına SFMM Şahinbaş–Fikirlier Mimarlık Bürosu'nda ortak olarak devam etmektedir. CAD ve IT Teknolojileri kullanımı konusunda ileri düzeyde olup, bu alanda iki CAD program üreticisi tarafından uzman olarak tanınmaktadır. 2001 yılında İstanbul Sabiha Gökçen Hava Terminali projesi ile Avrupa Çelik Birliği - ECCS ödülünü kazandı.