You must have Javascript enabled in order to use this site


Basın Açıklaması
25 Temmuz 2017

Yönetmelik tüm taşları yerinden oynatır

img

“Yönetmelik tüm taşları yerinden oynatır”

25/07/2017 01:55 260

Özel Haber: Murat GEGİN

TMMOB Mimar ve Mühendisler Odası Adana Şube Başkanı Başkanı Ozan Tüzün, 5 Ocak’a yaptığı özel açıklamada sıkça yönetmelik değişikliği yapmanın hiçbir anlam ifade etmediğini söyledi. Tüzün, “Değişiklik yaptığınız anda tüm taşları yerinden oynatıyorsunuz, bu arada fırsatçılar ortaya çıkmaya başlıyor. Her şeyi ben bilirim diyen kesimler ortaya çıkmaya başlıyor. Çünkü kontrol edilemiyor, çünkü projeyi götürdüğünüzde bir mimara veya herhangi birine anlayamaz ki hangi yönetmelikle yapıldığını, bir dönem hormonlu binalar vardı, bu yönetmelikle tüm binalara hormon basılıyor devlet eliyle, hem de kontrol edilemez bir şekilde” dedi.

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, İnşaatların ‘Anayasası’ olarak kabul edilen İmar Yönetmeliği’nde yaptığı değişikliğe tepkiler sürüyor. TMMOB Mimar ve Mühendisler Odası Adana Şube Başkanı Başkanı Ozan Tüzün, 5 Ocak’a yaptığı özel açıklamada sıkça yönetmelik değişikliği yapmanın hiçbir anlam ifade etmediğini söyledi. Tüzün, “Değişiklik yaptığınız anda tüm taşları yerinden oynatıyorsunuz, bu arada fırsatçılar ortaya çıkmaya başlıyor. Her şeyi ben bilirim diyen kesimler ortaya çıkmaya başlıyor. Çünkü kontrol edilemiyor, çünkü projeyi götürdüğünüzde bir mimara veya herhangi birine anlayamaz ki hangi yönetmelikle yapıldığını, bir dönem hormonlu binalar vardı, bu yönetmelikle tüm binalara hormon basılıyor devlet eliyle, hem de kontrol edilemez bir şekilde. Bir bina faul gördüğünüzde projesine baksanız bile hangi yönetmelikle yapıldığını bilmediğiniz için faulün nerede olduğunu bilemezsiniz. Durum böyle olunca bu bazılarının işlerine geliyor. Ben hükümetin yerinde olsam yönetmeliği üç aya bir uzarım. Şimdi herkes Belediye ye yüklenecek, piyasada hareketlilik olacaktır ama bu yönetmeliğin çıkacağını sanmıyorum” diye konuştu.

Çıkartılmak istenen yönetmelik ile mevcut yönetmelik arasında hiçbir bağın olmadığını da ifade eden TMMOB Mimar ve Mühendisler Odası Başkanı Ozan Tüzün, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yönetmeliklerin sık, sık değişmesi biz Mimarların dengesini bozuyor, bir panik havası olduğu için yeterince tasarım süresini harcayamıyoruz. Bunun için bu yönetmeliklerin gelişmiş ülkelerde yüz yıl da bir değişir. Bizim ülkemizde 2 yılda bir şimdi ise, üç ayda bire düştü. Şehrin yapısı değişiyor, Toros caddesine Gazipaşa Bulvarı’ndan girin, on tip yapı var, bununla birlikte oldu. Kiminde teras var, kimin de asma kat var, kimi on katlı, kimi dört katlı… Sülieti düzelteceğim diyorsunuz nerede süliet. Yönetmelik değişikliğiyle ile ilgili olarak kamuoyu o kadar ilgilenmiyor, insan kendine bakıyor, yapılan küçük, küçük değişiklikler dikkat çekmiyor, genel bakmak lazım.”

 

“Her ne kadar o komisyonun üyesi olsam da, kent estetiği komisyonuna karşıyım” ifadesini kullanan Ozan Tüzün, şöyle devam etti: “Şimdi bir yapının mimari özellik taşıyıp taşımadığına Kent estetiği komisyonları karar veriyor. Bunun çok tehlikeli bir şey olduğunu düşünüyoruz. İçinde bulunduğum komisyona böyle bir madde gelse kafadan ret ederim, gelmiyor gelmedi de zaten. Bu ne zaman lazım oluyor bir müteahhit, bir mimarla anlaşıyor, projesini yaptırıyor, sonra onla bir şekilde ihtilafa düşüyor, yapıda başka türlü tasarruflara gitmek istiyor ya da yaptığı projeyi uygulamak istemiyor. Bu ihtilafları çözmek için yönetmelik kent estetiği kurulunu öneriyor bir firma projesiyle bu kurula giderse ve kurul da bu mimari özellik taşımıyor derse o bina muhalle filliğinden kurtuluyor bunun çok tehlikeli olduğunu düşünüyoruz. Bunu defa kez söylemimize rağmen bu maddeyi dönüp, dönüp buraya ekliyorlar. Burada en kritik şey şu tüm Adana’yı kitleyecek şey, yönetmelik diyor ki 7 metre olan bir yol da 2 kat, yol 10 metre ise, 3 kat 12 metre ise, 4 kat dan fazla yükseklik yapamazsınız. Bu Adana’da büyük oranda kitlenmeye neden olur, çünkü imar planlarına aykırı olduğu için, burada ciddi bir sıkıntı yaratır bizlere. Bu arada söz konusu yönetmeliğin yüklenici firmalarını da tatmin etmediğini düşünüyorum. Başta da ifade ettiğim gibi bu yönetmelik çıkmayacaktır. Bu yönetmelik ölü doğdu bana göre. Bu durumda yerel yönetimler ne yapmalı, yeni imar alanları açmalı, çünkü bu kadar yoğunluğu kaldırmak oldukça zor.